Textová podstrana
Základná škola sv. Michala, Školská 1, 052 01 Spišské Tomášovce
VNÚTORNÝ ŠKOLSKÝ
PORIADOK PRE ŽIAKOV ŠKOLY
Každá spoločnosť sa riadi a spravuje podľa určitých pravidiel. Všetky body tohto školského poriadku sledujú cieľ, aby naša škola mohla byť prijímajúcim a bezpečným prostredím pre každé dieťa. Takéto prostredie v každodennom živote môžeme vytvoriť len vtedy, ak zamestnanci, rodičia a žiaci si budú prejavovať vzájomný rešpekt a úctu. Budú slobodní a zároveň zodpovední.
Pri tvorbe školského poriadku škola vychádza z týchto legislatívnych predpisov a noriem, metodických a organizačných pokynov a usmernení:
- Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
- Zákon č. 596/2008 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
- Vyhláška č. 320/2008 Z. z. o základnej škole v aktuálnom znení
- Dohovor o právach dieťaťa prijatý dňa 20.11.1989 Valným zhromaždením OSN
- Pedagogicko-organizačné pokyny pre školy a školské zariadenia na príslušný školský rok, ktoré vydáva Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
- Metodické usmernenie Ministerstva školstva SR č. 7/2006-R z 28. marca 2006 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach
- Metodický pokyn Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy
- Organizačné pokyny
Dieťa má osobitné právo na telesný a duchovný rast. Dieťaťu je potrebné zabezpečiť, aby sa v slobodných a dôstojných podmienkach zdravým a normálnym spôsobom vyvíjalo teles-ne, duševne, mravne, duchovne a sociálne.
Dieťa má právo na osobitnú starostlivosť Ak je akýmkoľvek spôsobom postihnuté. Telesne, duševne alebo sociálne postihnutému dieťaťu treba poskytnúť zvláštnu opateru, výchovu a starostlivosť, akú vyžaduje jeho konkrétny stav. Dieťaťu s akýmkoľvek postih-nutím treba vyjsť v ústrety, a aj jeho „zvláštnym“ potrebám.
Dieťa má právo na lásku. Plný a harmonický rozvoj osobnosti dieťaťa vyžaduje lásku a porozumenie. Všade, kde je možné, má vyrastať obklopené starostlivosťou a zodpovednosťou svojich rodičov a vychovávateľov vždy v ovzduší lásky a mravnej, duševnej a duchovnej istoty.
Dieťa má právo zadarmo chodiť do školy. Dieťa má nárok na vzdelanie, ktoré má byť bezplatné a povinné. Má sa mu dostávať vzdelávanie, ktoré mu zvýši jeho všeobecno-kultúrnu úroveň a poskytne mu rovnaké možnosti rozvíjať svoje schopnosti, svoje názory a svoj zmysel pre mravnú a spoločenskú myseľ, aby sa mohlo stať užitočným členom spoločnosti. Dieťa má mať zároveň všetky možnosti a podmienky pre hru a zotavenie. Hrou sa má pripravovať pre samostatný život.
Dieťa má právo vždy byť medzi prvými, komu treba pomôcť. Každému dieťaťu treba poskytovať pomoc a ochranu, a to nielen v najťažších chvíľach života, lebo od detí závisí budúcnosť sveta.
Dieťa má právo na ochranu proti krutosti a zneužívaniu. Dieťa má byť chránené pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania. Dieťa sa nesmie zamestnávať pred dovŕšením primeraného, minimálneho veku, v nijakom prípade mu nemožno vnútiť, alebo mu dovoliť, aby vykonával prácu alebo zamestnanie, ktoré je na úkor jeho zdravia alebo vzdelávania, alebo bráni jeho telesnému, duševnému alebo mravnému vývinu.
Dieťa treba učiť mieru, tolerancii a priateľstvu voči všetkým ľuďom. Dieťa treba chrániť pred pôsobením, ktoré môže podnecovať rasovú, náboženskú alebo akúkoľvek inú formu diskriminácie. Dieťa sa má vychovávať v duchu porozumenia, znášanlivosti, priateľstva medzi národmi, mieru a bratstva všetkých ľudí, aby si plne uvedomovalo, že má svoje sily a schopnosti venovať službe ostatným ľuďom.
Škola sa zaväzuje dodržiavať tieto zásady:
· na slušnú a dôstojnú komunikáciu vedenia školy a členov učiteľského spoločenstva,
· žiak má právo slušnou formou a s ohľadom na pracovný plán hodiny vysloviť svoj názor alebo položiť otázku k preberanému učivu a dostať odpoveď na otázku,
· žiak má právo na rovnosť podmienok a spravodlivý prístup zo strany vyučujúcich,
· žiak má právo počas hodiny dodržiavať pitný režim,
· v jednom dni môže žiak písať najviac jednu veľkú písomnú prácu a má právo vedieť, ku ktorému učivu (tematickému celku) sa viaže,
· žiak má právo na zdôvodnenie klasifikácie a analýzu chýb v písomných a grafických prácach, na informáciu o termíne plánovanej písomnej práce, ktorej príprava zahŕňa opakovanie tematického celku, najneskôr týždeň vopred,
· každý učiteľ je povinný poskytnúť žiakovi a jeho zákonnému zástupcovi plnohodnotnú informáciu o jeho prospechu a správaní,
· o priebežnej klasifikácii žiaka sa vedie evidencia v pedagogickej dokumentácii. O klasifikácii žiakov sú v priebehu školského roka rodičia informovaní.
· škola za zaväzuje pristupovať k žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami so zohľadnením ich špecifík,
· škola dodržiava štátom určené termíny prázdnin, sviatkov a voľných dní; riaditeľ školy okrem toho počas školského roka rozhoduje o udelení dní riaditeľského voľna maximálne päť dní z organizačných dôvodov), počas ktorých nebude prebiehať vyučovanie
Práva žiakov
Žiaci majú právo:
- na bezplatné vzdelanie
- na ochranu zdravia a bezpečnosti pri vyučovaní
- na dodržiavanie základných psychohygienických noriem (prestávky, dĺžka vyučovania)
- na kvalitnú výučbu
- vysloviť svoj názor a klásť otázky k preberanej téme
- na zdôvodnenie klasifikácie a analýzu chýb v písomných a grafických prácach
- požiadať cestou rodičovo komisionálne preskúšanie
- vybrať si záujmové útvary v rámci volnočasových aktivit podľa vlastního záujmu
- na komunikáciu so spolužiakmi, učiteľmi i ostatnými zamestnancami školy v duchu zásad humanity a demokracie
Zákonný zástupca má právo:
- oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy,
- byť informovaný o aktuálnej situácií vo výchovno-vzdelávacom procese,
- požiadať o poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
- vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom Rady rodičov,
- komunikovať s učiteľom osobne počas vopred dohodnutých konzultácií
Všeobecné pravidlá vnútorného poriadku školy :
- Žiaci Základnej školy sv. Michala v Spišských Tomášovciach svojim správaním a vystupovaním v škole aj na verejnosti reprezentujú túto školu.
- Žiaci zachovávajú pravidlá školského poriadku, o ktorých ich triedni učitelia poučia vždy na začiatku školského roka a podľa potreby aj v jeho priebehu preukázateľným spôsobom. Na celoškolskom RS ich rodičov.
- Každý žiak chodí slušne a čisto oblečený.
- Správanie žiakov je vždy a všade slušné a zdvorilé. Takto sa žiaci správajú v škole, v mieste svojho bydliska, ako aj pri účasti na rôznych podujatiach organizovaných školou i v rámci voľného času.
- Žiaci zdravia učiteľov v škole a ostatných pracovníkov pozdravom "Pochválený buď Ježiš Kristus, Dobré ráno, Dobrý deň, Zbohom, Dovidenia". Pozdrav musí byť zrozumiteľný. Vyučujúcich oslovujú "Pán učiteľ, Pani učiteľka".
Príchod žiakov do školy:
- Žiaci prichádzajú do školy po chodníkoch a dodržiavajú dopravné predpisy. Cez cestu prechádzajú na miestach vyznačených dopravnou značkou.
- Do budovy školy vstupujú ráno najskôr o 7,40, najneskôr o 7,55. Začiatok vyučovania je stanovený na 8,00.
- Po príchode do školy žiaci sa žiaci v k tomu určených priestoroch preoblečú a prezujú. Prezúvanie je povinné. Na prezúvanie používajú vhodné, čisté, ortopedicky neškodné prezuvky. Vstup do tried bez prezuviek sa zakazuje. Po prezutí žiaci odchádzajú do svojich tried.
- Neskorý príchod do školy sa bude tolerovať len v ojedinelých prípadoch, pri pravidelných neskorých príchodoch budeme informovať rodičov a ak ani to nebude dostatočné, pristúpi sa k nápravným opatreniam.
Časový harmonogram vyučovania
- 8,00 8,45
- 8,55 9,40
- 9,55 10,40
- 10,45 11,30
- 11,40 12,25
- 12,30 13,15
- 14,00 14,45
Záujmové vzdelávanie začína od 14,00 hod.
Správanie sa žiakov v triede:
- Počas vyučovania žiaci svojím primeraným správaním umožňujú plynulý nerušený chod hodiny a snažia sa na hodine získať čo najviac vedomostí, aby ich práca doma bola čo najkratšia a ich pobyt v škole čo najefektívnejší.
- Žiaci, ktorí prídu na vyučovanie oneskorene, vchádzajú do učebne po zaklopaní. Pozdravia a ospravedlnia sa učiteľovi, ktorý ich v tom čase vyučuje.
- Vyučovacie hodiny sa realizujú podľa rozvrhu hodín, ktorý schválil riaditeľ školy.
- Žiaci sú povinní nosiť na vyučovanie všetky potrebné učebné pomôcky, ktoré si pripravia pred každou vyučovacou hodinou na lavicu. V učebni zaujmú miesta podľa zasadacieho poriadku, dohodnutého s triednym učiteľom na dané obdobie školskej práce.
- Žiakom sa zakazuje prinášať do školy veci, ktoré nie sú potrebné na vyučovanie. Ide najmä o cenné predmety (prstene, náramky, väčšie sumy peňazí ), tranzistorové rádiá, walkmany, discmany, karty a nevhodné publikácie.
- Žiakom nie je dovolené používať počas vyučovania mobilné telefóny.
- Ak žiak nemá domácu úlohu, alebo sa nemohol z vážnych dôvodov na vyučovanie pripraviť, ospravedlní sa učiteľovi na začiatku vyučovacej hodiny.
- Na začiatku a na konci vyučovacej hodiny pri príchode učiteľa alebo inej dospelej osoby žiaci povstanú.
- Pri odpovediach hovoria žiaci jasne a zrozumiteľne, počas skúšania skúšanému žiakovi nenašepkávajú. Rovnako nie je dovolené odpisovať školské a domáce úlohy.
- Počas vyučovania (vrátane prestávok) je zakázané žiakom opustiť bez dovolenia budovu školy. Ak žiak odíde svojvoľne z vyučovacej hodiny alebo nedovolene opustí budovu školy, triedny učiteľ je povinný riešiť to ako vážne porušenie vnútorného poriadku školy.
- Povolenie opustiť školu z jednej vyučovacej hodiny dáva učiteľ daného predmetu a oznámi to triednemu učiteľovi. Povolenie opustiť školu počas viacerých vyučovacích hodín dáva iba triedny učiteľ.
- Triedny učiteľ povoľuje žiakovi ostať doma z vážnych rodinných alebo iných dôvodov na 2 dni iba po predbežnej ústnej alebo písomnej žiadosti rodičov žiaka. Povolenie na viac dní dáva riaditeľ školy po predbežnom vyjadrení triedneho učiteľa.
- Rodičia žiaka sú povinní oznámiť škole do 48 hodín príčinu neprítomnosti žiaka v škole. V prípade, že takto neurobili, triedny učiteľ zasiela výzvu k návšteve školy.
- Vymeškané vyučovacie hodiny musí žiak ospravedlniť písomným ospravedlnením, ktoré je podpísané rodičmi, zákonnými zástupcami žiaka alebo lekárom.
Správanie sa žiakov počas prestávok a cez voľný čas v škole:
- Počas malých prestávok sa žiaci zdržiavajú vo svojej triede a venujú sa príprave na vyučovacie hodiny. Počas prestávok sú povinní riadiť sa pokynmi učiteľskej služby. Týždenníci sú zodpovední za poriadok v triede (vyvetranie, čistá tabuľa, príprava pomôcok).
- Žiaci sa počas veľkej prestávky zdržiavajú na chodbách na svojom poschodí pričom dodržiavajú bezpečnostné pokyny, pokyny službu konajúcich učiteľov a pravidlá vnútorného poriadku.
- Počas prestávok sa žiakom zakazuje vstup do cudzích tried, okrem prípadom presúvania sa celej triedy podľa rozvrhu hodín a ojedinelých prípadov (návšteva súrodenca).
- V prípade popoludňajšieho vyučovania žiaci nebehajú po chodbách, ale zhromaždia sa pri vrátnici a čakajú na príchod vyučujúceho.
- Na vychádzkach, exkurziách, výletoch a pod. sa žiaci riadia podľa pokynov učiteľov. Správajú sa disciplinovane, dodržiavajú pravidlá cestnej premávky a v dopravných prostriedkoch nerušia ostatných cestujúcich hlasným hovorom, pokrikovaním a pod.
Vzťah žiakov k školskému majetku:
- Školský majetok je našim spoločným vlastníctvom a má slúžiť mnohým generáciám. Preto každá trieda zodpovedá za inventár, ktorý sa v nej nachádza. Žiaci opatrne zaobchádzajú s týmto inventárom, nepoškodzujú ho. Každé poškodenie majetku hlásia týždenníci triednemu učiteľovi.
- Žiaci dbajú, aby steny a podlahy učební boli čisté. Udržiavajú vzornú čistotu počas celého vyučovania. Šetrne zatvárajú dvere v učebniach, nebúchajú nimi a nepoškodzujú ich. Je dovolené vetrať iba vetracími oknami. Z okien je zakázané vyhadzovať odpadky, papiere a iné predmety. Nemanipulujú bez povolenia vyučujúceho s medziokennými žalúziami.
- Vzorne sa starajú o učebnice, učebné pomôcky a školské potreby. Šetria ich a udržiavajú v čistote a poriadku.
- Akékoľvek poškodzovanie školského majetku alebo jeho odcudzenie bude prísne potrestané a vymáhaná náhrada zavinenej škody.
Odchod žiakov zo školy:
- Po skončení poslednej vyučovacej hodiny odchádzajú žiaci pod vedením učiteľa do priestorov určených na prezúvanie, po prezutí ihneď opustia priestory školy a idú na obed. Musí platiť zásada, že učiteľ je stále pred žiakmi a nedovolí, aby ho žiaci predbehli.
- Žiaci odchádzajú domov až vtedy, keď uvedú svoje pracovné miesto do poriadku. Skontrolujú, či je v triede poriadok, či sú zavreté okná, vyložené stoličky a skontrolujú uzavretie vodovodného ventilu. Po odchode z triedy poverení žiaci triedu uzamknú.
- Žiaci počas odchodu zo školy po príchode z jedálne dbajú na dodržiavanie dopravných predpisov a pravidiel slušného správania. Po skončení vyučovania sa nezhromažďujú pred školou, ale idú najkratšou cestou do miesta svojho bydliska.
Zdravotná starostlivosť:
- Žiaci sa starajú o svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov. Správajú sa tak, aby sebe ani svojim spolužiakom nespôsobili ujmu na zdraví. Dodržiavajú pokyny k zachovaniu čistoty v triede a v škole. V triede majú hygienické vrecúška, dodržiavajú zásady osobnej hygieny.
- V prípade, že žiak ochorie, zúčastní sa v sprievode aspoň jedného z rodičov vyšetrenia u lekára. Svoju neprítomnosť v škole z dôvodu ochorenia musí včas ospravedlniť (do 48 hodín). Keď žiak nastúpi do školy, predloží písomné ospravedlnenie svojej neprítomnosti.
- Zvláštnu pozornosť venujú žiaci udržiavaniu vzorovej čistoty v hygienických zariadeniach. Žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstrednosti oblečený a upravený. Maľovanie nechtov a líčenie sa je zakázané.
- Ak v rodine žiaka niektorý člen ochorie na nákazlivú chorobu, oznámi to žiak alebo rodičia bezodkladne škole.
- V rámci boja proti toxikománii je na území celej školy a celého školského areálu zakázané fajčiť, užívať alkohol a tiež omamné prostriedky (drogy). Tento zákaz platí aj na obdobie školských výletov, to znamená počas cesty a po dobu celého školského výletu.
- Zakazuje sa nosiť do školy legálne a nelegálne drogy, šíriť ich, prechovávať alebo užívať. Porušenie tohto zákazu sa bude klasifikovať ako hrubé porušenie školského poriadku.
- Za hrubé porušenie disciplíny sa budú považovať aj náznaky fyzického alebo psychického týrania, sexuálne zneužívanie spolužiakov a v odôvodnených prípadoch budú žiaci, ktorí sa dopúšťajú týchto pokleskov nahlasovaní na príslušný odbor starostlivosti o deti a rodinu.
- Pri prácach v dielňach, na pozemku, v odborných učebniach a na hodinách TŠV dodržiavajú predpisy, o ktorých ich poučia učitelia daných predmetov.
- Predpokladom úspešnej práce v škole je znalosť a dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Tým, že ich žiaci dodržiavajú, ochránia svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.
Povinnosti žiakov
Žiaci sú povinní:
- osvojovať si vedomosti a zručnosti, získavať návyky poskytované školou,
- osvojovať si zásady vlastenectva, humanity a demokracie a správať sa podľa nich,
- čas určený na štúdium využiť čo najefektívnejšie,
- byť disciplinovaným, plniť pokyny pedagogických i ďalších zodpovedných
zamestnancov školy, - správať sa v škole i mimo nej tak, aby robili česť sebe, svojim rodičom i škole,
- chrániť si svoje zdravie i zdravie iných,
- dodržiavať všetky ustanovenia vnútorného poriadku školy.
Disciplinárne postihy:
- Za porušenie disciplíny na hodine – poznámka do ŽK.
- Za dve poznámky v ŽK – zápis do klasifikačného záznamu.
- Za tretí zápis v klasifikačnom zázname – písomné pokarhanie triednym učiteľom, pozvanie rodičov do školy na pohovor s triednym učiteľom.
- Za následné porušenie školského poriadku po udelení pokarhania triednym učiteľom a po štvrtom zápise v klasifikačnom zázname žiak dostane písomné napomenutie riaditeľom školy.
- Ak nenastane náprava a žiak získa piaty zápis do klasifikačného záznamu, môže mu byť pedagogickou radou odsúhlasená znížená známka zo správania na 2. stupeň a rodičia budú predvolaní na pohovor s riaditeľom školy.
- Po následnom priestupku a zápise v klasifikačnom zázname – návrh na zníženú známku zo správania na 3. stupeň.
- Vo výnimočných prípadoch za závažné porušenie školského poriadku môže riaditeľ školy po odsúhlasení pedagogickej rady zmeniť postup pri udelení výchovného opatrenia.
Uvoľňovanie žiakov z vyučovania
Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.
- Uvoľňovanie žiaka z vyučovania na žiadosť zákonného zástupcu (rodiča):
Zákonný zástupca (ďalej rodič) môže písomne požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania:
- Ak ide o neprítomnosť na dobu jedného dňa, je žiak z vyučovania uvoľňovaný triednym učiteľom. Triedny učiteľ môže uvoľniť žiaka šesť dní za školský rok.
- Na dobu dlhšiu než jeden deň je žiak uvoľňovaný riaditeľom školy.
Neprítomnosť žiaka na výchove a vzdelávaní v škole z dôvodu ochorenia, ktorá trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne maximálne 10 vyučovacích dní počas mesiaca ospravedlňuje škola na základe žiadosti zákonného zástupcu. Tu je potrebné zdôrazniť, že ide o ospravedlňovanie „z dôvodu ochorenia“, nie z akéhokoľvek dôvodu.
Ak ide o neprítomnosť žiaka trvajúcu 6 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo
opakovanú (aj kratšiu) neprítomnosť počas mesiaca, ktorá súhrnne za celý mesiac presahuje 10 vyučovacích dní, 11. vyučovací deň a ďalšie vyučovacie dni neprítomnosti v príslušnom mesiaci ospravedlňuje škola len na základe žiadosti zákonného zástupcu, ktorý predloží potvrdenie od lekára.
Mesiacom, počas ktorého môže škola ospravedlniť súhrnne najviac 10 dní bez predloženia lekárskeho potvrdenia, sa rozumie obdobie od prvého dňa neprítomnosti žiaka po deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom toho kalendárneho mesiaca, kedy sa začala neprítomnosť žiaka, napríklad od 7. októbra do 7. novembra bez ohľadu na to, či sú medzi týmito dňami víkendy, dni pracovného pokoja alebo prázdniny, teda nejde o 28/30/31 kalendárnych dní ani o kalendárny mesiac (v príslušných ustanoveniach slovo „kalendárny“ nie je uvedené).
Ustanovenie vychádza zo štandardného počítania času v práve. Ak mesiac nemá deň, ktorý
zodpovedá dňu, kedy začala lehota plynúť, lehota končí v posledný deň tohto mesiaca,
napríklad od 30. januára do 28. februára. Obdobie ďalšieho príslušného mesiaca sa určuje
začiatkom nasledujúcej neprítomnosti. Avšak, ak nasledujúca neprítomnosť trvá napríklad už
od 4. novembra do 12. novembra, v súvislosti so sledovaným mesiacom od 7. októbra do 7.
novembra, obdobie od 8. novembra sa sleduje ako nový mesiac.
Uvedené ospravedlňovanie platí pri ochorení žiaka a s tým súvisiacich lekárskych ošetrení
alebo vyšetrení. Ak nadväzujúca neprítomnosť je z iného dôvodu, ako je ochorenie, škola
môže vyžadovať za vyučovacie dni, ktoré nasledujú po ochorení, vo výnimočných a osobitne
odôvodnených prípadoch doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti podľa § 144 ods.13.
Naďalej platí, že neprítomnosť žiaka, ktorá trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, ospravedlňuje škola len na základe predloženia potvrdenia od lekára. Po sebe nasledujúcimi vyučovacími dňami sa na tento účel rozumie aj následnosť prerušená dňami, počas ktorých sa výchova a vzdelávanie v škole neuskutočňuje, t. j. víkendy, dni pracovného pokoja alebo prázdniny
- v prípade víkendu sú piatok a pondelok dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni,
- v prípade prázdnin sú posledný vyučovací deň pred prázdninami a prvý vyučovací deň po prázdninách dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni (napríklad streda pred Veľkou nocou a streda po Veľkej noci).
Vo výnimočnom a osobitne odôvodnenom prípade môže škola vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe aj ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia v trvaní menej ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne menej ako 10 vyučovacích dní počas
mesiaca.
Medzi výnimočné a osobitne odôvodnené prípady, kedy škola môže vyžadovať potvrdenie od lekára v prípade akejkoľvek neprítomnosti z dôvodu ochorenia, teda aj neprítomnosť, ktorá nepresahuje ustanovený počet vyučovacích dní podľa §144 ods. 11 a 12 školského zákona, patria najmä opakovaná neprítomnosť žiaka a okolnosti nasvedčujúce tomu, že ochorenie žiaka je účelový dôvod na ospravedlnenie jeho neprítomnosti.
Žiadosť o uvoľnenie z vyučovania na viac ako jeden deň, musí byť doručená najmenej 2 pracovné dni pred začiatkom predpokladanej neprítomnosti. Písomnú žiadosť podá triednemu učiteľovi, ktorý ju po odsúhlasení odovzdá riaditeľovi školy (Príloha č.1).
Po odsúhlasení riaditeľom školy triedny učiteľ informuje ostatných vyučujúcich o chýbaní žiaka. Žiak sa zapisuje do TK ako chýbajúci a vymeškané hodiny sa mu ospravedlnia. Žiak je povinný po nástupe do školy dobrať zameškané učivo najneskôr do 3 dní. Písomná žiadosť rodiča sa zakladá po dobu jedného školského roka v dokumentácii školy.
- Uvoľňovanie žiaka na súťaže
Vedomostné a športové súťaže podporované školou sa berú ako neoddeliteľná súčasť vyučovania. Počas neprítomnosti sa žiak zapíše do TK, pričom sa mu vykáže 0 vymeškaných hodín. Žiak sa po skončení súťaže vráti do školy a pokračuje vo vzdelávacom procese. V prípade, že súťaž trvá dlhšie, môže byť žiak po skončení súťaže uvoľnený sprevádzajúcim pedagógom. Žiak je povinný zistiť si domáce úlohy a doučiť sa preberané učivo z predmetov na ktorých sa nezúčastnil do 3 dní.
- Uvoľňovanie žiaka na lekárske vyšetrenie
Triedny učiteľ môže na základe požiadania rodiča, uvoľniť žiaka z vyučovacej hodiny na lekárske vyšetrenie, pokiaľ ho nemožno vykonať v čase mimo vyučovania. Žiak je povinný priniesť triednemu učiteľovi do 2 dní ospravedlnenku z vyšetrenia s vyznačeným časom príchodu a odchodu od lekára. Žiak je povinný zistiť si domáce úlohy a dobrať učivo z predmetov na ktorých sa nezúčastnil do 3 dní.
Neprítomnosť žiaka pre chorobu
Ak je žiak hospitalizovaný v nemocnici, je zaškolený a do TK sa nezapisuje. Do poznámky triedny učiteľ zapíše „Žiak je od ..... zaškolený v nemocnici“.
V prípade vážneho ochorenia, keď zo zdravotných dôvodov nemôže dochádzať do školy, riaditeľ školy rozhodne o individuálnom vzdelávaní a zabezpečí kontakt s pedagógom minimálne 2 hodiny týždenne.
Vyučovacie hodiny, na ktoré žiak neprinesie lekárske alebo rodičovské ospravedlnenie do 2 dní od nástupu na vyučovanie sa evidujú ako neospravedlnené. Tiež sa zapisujú do TK neskoré príchody žiaka na prvú vyučovaciu hodinu. Minúty oneskorenia sa za štvrťrok spočítajú (45 minút = 1 vyučovacia hodina) a evidujú ako ospravedlnené alebo neospravedlnené hodiny.
Postup školy v prípade riešenia neospravedlnených hodín:
Ak počet neospravedlnených hodín presiahne 3 vyučovacie hodiny, triedny učiteľ
informuje vedenie školy a rodiča. Zároveň triedny učiteľ oznámi danú věc podpornému tímu, pozve /predvolanie/ zákonného zástupcu na osobný pohovor.
Žiakovi môžu byť udelené opatrenia vo výchove alebo znížená známka zo správania nasledovne:
Neospravedlnená neprítomnosť na vyučovaní:
- Pokarhanie triednym učiteľom PTU za 1-4 neospravedlnené hodiny
- Pokarhanie riaditeľom školy PRŠ za 5-9 neospravedlnených hodín
- Znížená známka zo správania : 2. stupňa za 7-12 neospravedlnených hodín
3. stupňa za 13-19 neospravedlnených hodín
4. stupňa za 20 a viac neospravedlnených hodín
Ak žiak vymešká:
- Viac ako 15 neospravedlnených hodín za mesiac, bude táto skutočnosť oznámená zákonnému zástupcovi, Obecnému úradu v Spišských Tomášovciach a ÚPSVaR v Spišskej Novej Vsi.
- Viac ako 60 vymeškaných neospravedlnených hodín za rok. Škola oznámi OcÚ v Spišských Tomášovciach a ÚPSVaR v Sp. Novej Vsi. Zákonný zástupca sa dopúšťa priestupku v súlade s § 37, ods. 1, písm. b) zákona č. 596/2003 Z.z. štátnej správe o školstve a školskej samospráve
- Nad 100 neospravedlnených vyučovacích hodín za rok sa môže postupovať v súlade s § 211, ods. 1, písm. e) Zákona č. 300/2005 Z.z. (Trestný zákon). Zanedbávanie povinnej školskej dochádzky je riešené ako trestný čin zákonného zástupcu.
Mobilné telefóny budú na základných školách zakázané.
Pre 1. až 3. ročník základnej školy bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania a prestávok v priestoroch školy. Od 4. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak si použitie telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program. Od 6. ročníka bude používanie smartfónov s rovnakou výnimkou, no do rozhodnutia o jeho využití už bude môcť zasiahnuť učiteľ na vyučovacej hodine.
Regulácia mobilných telefónov
- 1. až 3. ročník: úplný zákaz používania mobilných telefónov
- od 4. ročníka: výnimka, ak si vyžaduje štátny vzdelávací program
- od 6. ročníka: výnimka aj rozhodnutím učiteľa/učiteľky
Tento školský poriadok platí pre všetkých žiakov školy.
Prerokované v Pedagogickej rade ZŠ sv. Michala Spišské Tomášovce dňa 28. 8. 2024
Mgr. Ján Stuhlák
riaditeľ školy
Dodatok č. 2
k školskému poriadku
ZŠ sv. Michala Spišské Tomášovce
Školská 1, 052 01 Spišské Tomášovce
ŠTANDARDY DORŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
školský rok 2024/2025
Článok 1
Všeobecná časť
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
- rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
- rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
- rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram
- príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
- rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.”
Štandardy napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie4. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná) pri uplatňovaní práv národnostných
menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
- výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
- prevádzka a vnútorný režim školy,
- podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno- patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
- podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru36. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre
školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na
svet.Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní
spoločných záujmov.Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
- Škola a školské zariadenie pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR37.
- Štandardy priestorovej desegregácie:
- Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone38.
- Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
- Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
- Štandardy organizačnej desegregácie:
- Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov39.
- Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program40, individuálny učebný plán41 alebo poskytnuté podporné opatrenia42.
- Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
- Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole43. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
- Štandardy sociálnej desegregácie
- Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
- Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
- Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
- V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
- Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
- Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Článok 3
Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 1. februára 2025.
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 22.1.2025
Prerokované s radou školy
V Spišský Tomášovciach 22.1.2025